Diskusní fórum

Zdravím příznivce, přátele a chovatele Agam Kočičínských

máte-li chuť se na něco zeptat, popřípadě "světu" něco sdělit.. Neváhejte... do toho... ;-)

Těším se na Vaše případné příspěvky... ;-)

Míla

PS: Pokud máte chuť se na něco zeptat, prosím zkuste si nejdříve prolistovat ve starších diskusních příspěvcích, jelikož je možné, že na Váš dotaz již bylo odpovězeno.

Díky ;-)

Řadit od nejnovějšího Přidat komentář
 • 22. 7. 2007 18:11
  Evča
  Agamka nežere a panikaří...

  Ahoj Mílo,
  moc prosím o radu od odbornice...Máme jedenácti měsíční agamu vodní Felixíka, byli jsme teď přes týden na dovolené, každé dva dny ho sem chodila kontrolovat,měnit vodu a dávat cvrčky přítelova máma, když jsme se teď vrátili, vůbec nás nepoznává,schovává se,občas značně panikaří a hlavně přestal žrát (už 4 dny nic).Dřív papkal tak 15 cvrčků denně z pinzety a navrch ještě červíka. Sám zůstal tak maximálně víkend.
  Chtěla bych se zeptat,jestli to je tím stresem, že byl sám a krmil ho někdo cizí,mám ho nechat být,aby si zas zvyknul na lidský velký agamožrouty a čekat,že něco sežere, nebo jestli mám začít taky panikařit a vzít ho třeba někam k veterináři…zkusili jsme do něj dneska nacpat polorozmačkanýho cvrčka,asi po půl hodině ho do sebe nasoukal…je to fuška.Ale pak už zas nic nechtěl.
  Díky moc za radu…a stránky i Ludvík jsou fakt krásný.E.


 • 24. 7. 2007 17:40
  Míla - Moderátor
  odpověď pro Evču

  Ahoj Evičko,
  nejsem si jista co poradit... Nejrozumnějsi by bylo obrnit se trpělivosti.. Pokud ti Felixík nebude "baštit" týden. Zachovej klid o život mu nejde. Hlavně si pohlídej, zda pije. To je totiž velmi důležité, pokud nepije, neváhej a vezmi ho k veterináři, je tu možnost, že by byl nemocný.
  Pokud pije, zachovej klid, zřejmně byl přes týden trošku ve stresu.. a časem se zase rozežere.. Zkus mu obohatit jídelníček. K cvrčkům přidej sarančata, zophobasy, moučné červy, žížaly, holátka potkanů a myší... Jakmile zjisti, že "páníčka" je zase doma a je vše OK, začně zase "baštit"
  Měj se.. Pa Míla
  PS: Pokud budeš moci, prosím dej vedět, jak vypadá aktuální stav a jak se vyvíjí..
  Díky


 • 25. 7. 2007 9:35
  Petra - Moderátor
  Rozlišení pohlaví

  Ahoj Mílo, prosím mohla by jsi mi popsat jak rozliším samici od samce? Dik


 • 25. 7. 2007 10:04
  Míla - Moderátor
  odpověď pro Petru

  Ahoj Petro,
  na tvůj dotaz jsem našla odbornou odpověď od paní MVDR. Mikulcové...

  [[Agama kočinčinská - rozlišení pohlaví]]

  Rozlišit pohlaví u ještěrů můžeme pomocí stavby těla, chování a zbarvení.


  Takto rozlišujeme pohlaví u Agam kočinčinských:


  [[STAVBA TĚLA]]
  Prvním rozdílem jsou femorální (stehenní) póry. Samec má tyto póry větší a tmavší.

  Druhým rozdílem jsou hemipenisy, což je párový rozmnožovací orgán samců, které jsou zespoda na kořeni ocasu.

  Dalším rozdílem je, že samci jsou robustnější, mají masivnější hlavu a zesílený kořen ocasu.

  [[CHOVÁNÍ]]
  Co se chování týká, samci mezi sebou svádějí souboje, proto je chov více samců pohromadě možný pouze ve velkém teráriu a ve větší skupině.

  Dominantní samci také obsazují nejlepší místa na vyhřívání a pro odpočinek na větvi.

  Posoudit pohlaví pouze podle chování ale nelze.

  [[ZBARVENÍ]]
  Samci mají někdy černější ostny (v době páření).


  Autor článku : MVDr. Petra Mikulcová © 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.
  zdroj: http://www.vet-centrum.cz/stodulky/index.php?menu=lekar&id=500


 • 26. 7. 2007 9:35
  Evča
  Agamka nežere,ale byla u veterináře...

  Ahoj Mílo,moc děkuju za radu...jídelníček má Felixík bohatý pořád,červíky,žížalky,sarančata,všechno jsem vyzkoušela...nechtěl pořád nic.(Na holátko se teprve chystáme.)Tak jsem ho včera vzala k panu doktorovi (MVDr. Vopršálek, Rybalkova 15,odborník na plazy,hodnej na mě i na Felixíka),má prý zánět střev,dostal injekci a ještě dneska dáme lék do tlamičky...mělo by se to zlepšit.Jinak už se zase ochočuje a neplaší se tolik.Taky nám pan doktor prozradil,že je to samička...já jsem si pořád nebyla jistá.Přístí týden začínáme stavět megaterárko s vodopádkem...akorát pořád nevím,jestli mu mám pořídit rodinku...četla jsem,že pak na lidi trochu kašlou,když mají společníky ze svojí říše...je náš velkej kámoš,naše miminko...jaký s tím máš zkušenosti?Pořád s tebou kámoší?Já bych chtěla větší rodinku...zatím se měj moc krásně,kdybys chtěla pošlu ti nějaký fotky našeho agamátka.Evča


 • 26. 7. 2007 14:07
  Míla - Moderátor
  odpověď pro Evču

  Ahoj Evičko,
  ja jsem si nejdříve pořídila Ludvíka s tím, že budu mít jen jednoho exempláře.Právě z důvodu, aby byl co nejvíce ochočený. Ale o nějakém čase jsem k Ludvíkovi měla možnost pořídit Ludmilu. Bylo to dilema. Přemýšlela jsem o tom, že když Ludvovi pořídím samičku, Ludva se na mne vykašle a už nebude tak ochočený. Ale nakonec jsem zvolila volbu pro samičku, bylo mi líto Ludvíka, že jsem mu naordinovala samotu. Ludva dostal samičku, která byla stejně stará jako Ludvík, sice o trošku méně ochočená, ale přesto ochočená. Ludvík je dál můj rozmazlený drobeček, který se bez obtíží nechá vzít do ruky, hladit se, vydrží mi na ramenou, když se spolu učíme, Ludmila se take nechá vzít do ruky, nechá se pohladit, ale když si ji dám na rameno jako Ludvíka, vykašle se na mne a jde se prozkoumat okolí. Pokud své samičce pořídíš samečka. Zkus se zamyslet nad následujícím... Všeobecně jsou doporučovány buď jeden exemplář nebo skupinky u o jednom samci a dvou samicích. Pokud si však pořídíš tři exempláře bylo by vhodné, aby jsi pro ně měla dostatečný prostor.. Akvaterárium po tři jedince by mělo mít 150x100x100 cm (dxšxv) s velkou vodní plochou a stále čistou vodou. Ne všude jdou tyto podmínky dodržet.. (malý byt atd..). Já jsem měla pro jednoho (pro Ludvíka) velkost 120x50x50, což je pro jednoho poměrně v pohodě, pro dva to je však tak akorát (podle mne, by bylo lepší o ždibek větší) a pro tři exempláře je mé terárium nedostačující. I proto jsem se z Prahy přestěhovala do maloměsta a do většího bytu, zde mají drobečci k dispozici nejen terárium, ale i v podstatě celý byt. A za pár měsíců se drobečkové budou stěhovat do terária vysokého dva metry s velikánskou vodní plochou s a vodopádem. Chystám pro ně takový "malý velký" ráj... ;-) Doufám, že se jim tam bude líbit...
  Takže závěrem, i když jsem měla dva exempláře, nezdají se mi divocí. A teď (od včerejška) mám tři a stále v pohodě.. ;- Už se moc teším, až dospějou a budou mít mladé.. Doufám, že se to povede.. ;-)
  Evičko, pokud budeš moci, budu velmi ráda pokud mi zašleš nějaké fotky svého Felixe (nebo Felixové) ;-)
  Díky, že jsi odepsala.. Měj se.. Pa Míla
  PS: Můj e-mail: miloslava.hakenova@seznam.cz


 • 26. 7. 2007 15:13
  Evča
  1 nebo vic...

  To me je prave taky strasne lito Felixika,ze by mel zustat sam.O chovu ve trech vim,s tim pocitam,ze kdyz bychom se rozhodli pro dalsi,tak rovnou par.Ten chovatel,od ktereho mame Felixika,jich taky chova vic a rikal,ze si je porad pousti normalne po byte a ze nezvlcily...Nove terarko bude v pohode,to bude velike...vodopad a roseni a dalsi vychytavky,co tam pritel planuje...nedovedu si ale moc predstavit,kdo proda treba rocni par...to musi byt hrozny se jich po roce zbavit...ja bych Felixika nedala ani za nic.Ted je nejdulezitejsi,aby se nam uzdravil a zas se ochocil...Taky se s nami studuje,kouka na televizi,nekdy snida...je s nim sranda.
  Fotky ti poslu,az prijdu domu.Mame ho od jeho tri dnu,to vazil dva gramy...tak se mej moc krasne a tesim se nekdy zas na agamopokec.E.


 • 27. 7. 2007 17:35
  Radek

  Čau jmenuju se Radek Trembač a mám jednu agamu Kočičínskou a jsou mu čtyři měsíce.Jmenuje se Tonda.Chtel bych se zeptat jestli je lepší ch vat jeden nebo více zvířat??????


 • 27. 7. 2007 21:50
  Míla - Moderátor
  odpověď pro Radka

  Ahoj Radku, to je docela dilema co? Ja to dilema řešila také... Když jsem si pořizovala Ludvu, měla jsem v úmysu, mít jen jeho. Původně jsem nechtěla skupinku, protože jsem se domnívala, že pokud budu mít skupinu, budou více divocí. A já chtěla především zvíře, které bude zvyklé na mou maličkost. ;-) Spřátelili jsme se s Ludvíkem poměrně rychle. Je to můj drobeček, zlatíčko atd... Přemýšlela jsem o tom, zda mu stačím jen já, zda mu stačí jen má společnost, zda by nebyl spokojenější, pokud by měl společnost stejného druhu... Nakonec mi sama náhoda nahrála a naskytla se mi příležitost pořídit Ludvíkovi stejně starou samičku (Ludmilu). Rozhodně tohoto rozhodnutí nelituji. Avšak jelikož je Ludva sameček Agamy, je jasné, že by bylo ideální, aby měl Ludva dvě "kamarádky". No a sehnat tu druhou "kamarádku" mi dalo dost práce. Teď mám místo plánovaného jednoho exemláře, exempláře tři... ;-)
  To, zda je lepší chovat jednoho nebo skupinku, bude lepší když si zvážíš sám... Pro rozhodování... Zkus si představit, sebe na Tondově místě, že zbytek života strávíš jen sám, sice ve společnosti svých přátel, ale bez své milované partnerky... Takový úděl není pro nikoho jednoduchý, ale pokud nepoznáš tu "pravou", nevíš jaké to je ji mít a zárověn, protože neznáš jaké je to ji mít, v podstatě ti relativně nechybí...
  Měj se... Pa Míla
  PS: Pokud se rozhodneš pro skupinku nezapomeň že, velikost terária by měla být 150x100x100 cm (dxšxv).


 • 28. 7. 2007 17:02
  Lukas
  Agama kočinčínska

  Ahoj som začiatočník a potreboval by som poradiť chovám agamy asi 1 rok sú dlhé cca 50cm,54cm chcel by som vedieť aké sú približne staré. Samec stále hrabe do substrátu a zvlhčuje ho vlastním ťelom vodov z bazénika ,chcel by som vedieť čo to znamená, ďakujem


Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů

Systematické zařazení

Soustava: Vitae (živé organismy)
Doména: Eukaryotae (jaderní)
Nadříše: Metakaryota
Říše: Animalia (živočichové)
Oddělení: Triblastica
Pododělení: Deuterostomia (druhoústí)
Kmen: Chordata (strunatci)
Podkmen: Vertebrata (obratlovci)
Infrakmen: Gnathostomata (čelistnatí)
Nadtřída: Tetrapoda (čtyřnožci)
Podtřída: Amniota (blanatí)
Infratřída: Diapsida
Kohorta: Lepidosauromorpha
Nadřád: Lepidosauria
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Sauria (ještěři)
Infrařád: Lacertilia
Nadčeleď: Iguania
Čeleď: Agamidae (agamovití)
Podčeleď: Agaminae (agamy)
Rod: Physignathus (agama)
Druh: Physignathus cocincinus

Rentgen Ludmily

http://www.teraporadna.cz/

15. 7. Jindřich

Zítra: Luboš

Nové terárium!!!!

Terárium pro Agamy s korkovým pozadím

Od 1.11.2007 fungují nové domény:

www.agamakocicinska.cz

www.physignathuscocincinus.cz

 

 

Vaše terárium pro Agamy Kočičínské je:
a) objednáno u firmy na míru
  
 6205
b) sestaveno svépomocí
  
 3785
c) koupeno hotové
  
 3430

Diskusní fórum

příspěvků: 1685

Návštěvnost stránek

483358