O Ludvíkovi, Ludmile a Ladě... (rok 2007)

 

Zpět

 

Prosinec

Dlouhý čas jsem přemýšlela, co vše budou mít drobečkové v novém aquateráriu, čím vším ho zařídím. Mlhovač, úmělý déšť, topný kámen na dno bazénku, větve obmotané lýkem nebo čistě přírodní větve, jaký filtr do bazénku, jaký vodopád do bazénku? Vyrobit nové aquaterárium vlastními silami, či nechat si jej vyrobit od profesionální firmy? Nejsem zrovna kutil, takže jsem dlouho zvažovala co by bylo lepší, pokud aquaterárium budu stavět svépomocí, bude sice levnější, než od profesionalni firmy, ale co když nebude tak dokonalé, jak si jej představuji.. Rozhodla jsem se tedy, že si nový domov pro "drobečky" nechám vyrobit od firmy Teraechis, firma se každý měsíc reprezentuje na teraristické burze v Hradci Králové a jejich výrobky se mi velmi líbí. Předpokládám datum začátku výstavby na leden 2008, tak mi držte pěsti. Průběžně Vás budu informovat o tom jak se nové aquaterárium "roste". ;-)
16.12.2007 jsme s přítelem byli na teraristické burze v Hraci Králové, koupili jsme  "drobečkům" samé dobroty... cvrčky, sarančata, holátka, šváby, červy jsem tentokrát nekoupila a koupila jsem o to víc švábů. Tentokrát jsem koupila směs velkých dospělých švábů a menších mladších svábů, doufám, že budou mít úspěch.. "Drobečkové si průběžně pochutnávají na žížalách, které jsou zahrabané v substrátu. Na burze jsem se domluvila trošku podrobněji na detailech budoucího aquaterária s zaměstnancem firmy Teraechis, dohodli jsme se, že terárium by mohlo vzniknout první týden v únoru. Už se moc těším..
Rozhodla jsem se, že budu (pokud to půjde) navštěvovat každou teraristickou burzu v Hradci Králové a občas bych ráda zajela i na burzu do Prahy, plánuji návštěvu burzy v praze na 5.1.2008.

Listopad

Drobečkové mi odmítli tento měsíc šváby. Byli ochotni "sbaštit" jen sarančata, cvrčky a zophobasy.  Holátka jsem tento měsíc nesehnala, na teraristické burze měli tentokrát příliš velká holátka. Snad na příští burze budou..

Říjen

Konečně jsem se dostala k tomu, abych změřila drobečky celé i s ocáskem a jen tělíčko bez ocásku.

Ludvík měří :
s ocáskem cca 54 cm
bez ocásku cca 16 cm

 Ludmila měří:
s ocáskem cca 52 cm
bez ocásku cca 15 cm

Lada měří:
s ocáskem  cca 36 cm
bez ocásku cca 12 cm

Ludvíkův ocásek
Ludvíkův ocásek

Ludmily ocásek
Ludmily ocásek 

Lady uštípnutý ocásek
Lady "uštípnutý" ocásek

     

porovnání všech tří ocásků: uprostřed Lady ocásek, nahoře Ludvíkův ocásek, dole Ludmily ocásek
Porovnání všech tří ocásků:
uprostřed ocásek Lady,  nahoře Ludvíkův ocásek, dole Ludmily ocásek.

Všimněte si, jak má každý ocásek nejen jinou barvu ale i zakřivení.
Je krásně vidět, že každý jedinec je skutečně originál...

Porovnání barevných znaků na ocásku
Porovnání barevných znaků na ocásku.
Nahoře Lady ocásek, uprostřed Ludmily ocásek, dole Ludvíkův ocásek

Lada je nejmenší, nejen kvůli tomu, že je o půl roku mladší než Ludvík s Ludmilou, ale i kvůli tomu, že když jsem ji dostala, měla trošku uštípnutý ocásek.

8.10.2007 poprvé Ludmila a Lada ochutnaly granule pro masožravé ještěry (mám: od Vitakraft, Vita terra Reptile - Pellets- ).  Opět jsem jim zkoušela nabídnout ovoce a granule, ovoce si nevšimly ale granule si vzaly z ruky. Moc si jich nevzaly, každá jen jednu granuli, ale je to jen začátek, třeba později jim zachutnají. ;-) Ludva se "oblafnout" nedal.. Dal přednost cvrčkům..   

V sobotu 20.10.2007 jsme se byli s přítelem podívat v Aldisu v Hradci Králové na teraristické burze.  Nakoupili jsme pro "drobečky" spoustu "dobrot" (cvrčky, sarančata, holátka..).
A objevili jsme i nádherné a pěkně baculaté šváby. Ve zverimexu se mi zatím šváby nepodařilo sehnat, takže jsem zajásala a koupili jsme si krabikčku (něco málo přes 20 kusů) menších švábů,  zatím jen na vyzkoušení.. ;-) Když jsme přijeli domů, hned jsem zkusila, jak budou "drobečkové" reagovat na šváby. Jednoho jsem dala do terária a Ludva po pvrvním švábovi vyrazil rychlostí blesku a byl jeho.. ;-) By člověk neřekl, jak jsou ty "potvůrky" (šváby) rychlé. Ostatní šváby jsem podávala už jen z pinzety, aby žádný neunikl.. ;-)  

 

Září

Ludva si našel novou zálibu "hru na schovávanou". Když byl puštěný na volno po bytě, našel si v ložnici takové místo, které jsem zatím nenašla, tam je mi schová a určitě se moc hezky baví, když ho hledám po bytu šílená strachy. Navečer se mi na to záhadné místo schová  (hajzlík  jeden) a když ho brzo ráno hledám, vyšplá si na to nejviditelnější místo a kouká na to,  jak ho hledám. Když se k němu přiblížím, skočí mi na rameno a nechá se přenést do terária. Jde se hned napít, vyleze na nejvyšší větev a čeká co bude k jídlu..  Tuto "hru na schovávanou" jsem si spolu "zahráli" třikrát a nebaví mě to. Vždycky se o něj bojím. Takže ložnice je už zapovězené místo.  Bude mu muset stačit chodba, koupelna, obývák a jídelna s kuchyní. Obývák, jídelna, kuchyň jsou v našem podnájmu jedna místnost. ;-)  Drobečkové dostali do terária druhý bazének, který je větší, než ten první. V teráriu jsem nechala oba bazénky, aby si mohli "čvachtat" ;-) Ludvík má 54 cm!!! ;-)
Vím, že to sem nepatří, ale neodolám.. Ráda bych se pochlubila 26.9.2007 jsem složila státnice. Hurá, jsem sťastná jako blecha...

Srpen 

Seznámila jsem se člověkem, který skoro každý den jezdí do Hradce Králové a dost často tam kupuje "baštu" pro svoje sklípkany, domluvila jsem se s ním a teď  pokud mi dojdou červy, sarančata, holátka nebo čvrčci, stačí říci a mám zásobování potravou vyřešené. ;-)  Už se nemusím spoléhat jen na místní zverimex. Hurá ;-) 
Všechni tři (Ludva, Ludmila i Lada) utvořili partu kámošů. V bazénku se koupou spolu a jsou schopni večer usnout všichni na sobě, je to roztomile... Dělají mi jen radost.  

Červenec

Začátkem měsíce jsem vyměnila substrát na dně terária, doposud jsem používala kokosovou drť smíchanou s pískem, ale po přesťěhování do nového bydliště, přestala kokosová drť  smíchaná s pískem vyhovovat, jelikož Ludvu s Ludmilou začalo bavit odhrabávat substrát od okrajů terária a odhrabávali s takovou intenzitou, že si substrat navzájem "házeli" do očí. Ludmilu to po krátkém čase poměrně přestalo bavit. A když Ludva hrabal, Ludmila se věnovala jiné činosti (hověla  si nahoře ve větvích nebo se koupala v bazénku). Kvůli Ludvovi jsem se rozhodla vyměnit substrát. Od kamaráda chovatele mi byla doporučena právě rašelina.
Do rašeliny jsem přidala ješte maličko směsi kokosového vlákna smíchaného s pískem (kokosového vlákna smíchaného s pískem je tam asi jedna pětina). Ludvíka stále baví odhrabávat substrát rašeliny od okrajů terária, ale už mu to nezpůsobuje žádné problémy s očima.

V novém působisti se nachází trošku hůře zásobený zverimex. Nové cvrčky a moučné červy dovážejí každou středu nebo každý čtvrtek. Sarančata si musím "spešl" objednat . Holátka mají pokud se narodí zveři nabízené v teráriích... Ale i tak zaplať pánbuch za to...;-)
Takže zkouším i alternativní zdroje.. Chytám na louce luční koníky, vyhrabala jsem pár žížal a rousnic (jen pro vysvětleni rousnice jsou takove přerostlé a tlusté "žížaly"). Ludva s Ludmilou začaly kromě kupovaných moučných červů, cvrčků a sarančat, žačali "baštit" i luční koníky a párkrát si zobli žížaly a rousnice.. Každý měl po jedné rousnici a asi pěti žížalách, potom je Ludva s Ludmilou začaly ignorovat..
23.7.2007 "sbaštili" Ludva s Ludmilou pět holátek v jeden den. ;-)
Přes červencová vedra nechávám vrch terária odkrytý, aby neměli příliš horké léto v "terárku". Téměř každý večer pouštím  "drobečky " na volno po bytu,  aby si užili mega prostoru.  Mezi oblíbená místa v bytu patří například okenní parapet a všechny květiny po kterých se dá šplhat.  ;-) Opoledne si rádi vychutnávají sluníčko na okenním parapetu a při "vyhřívací činnosti oba rádi sledují co se děje tam venku za oknem.
Dne 24.7.2007se mi přes známého konečně podařilo sehnat půlroční samici. Domluvili jsme se na předání a 25.7.2007 si jedu po samici, pro kterou mám připravené jméno "Lada"

25.7.2007 večer jsem Ladu dala do terária. Je kapánek menší než Ludva s Ludmilou ( ten  věkový rozdíl půlroku je znát), bála jsem se, aby novou spolubydlici mé agamy přijali mezi sebe. Měla jsem obavu, zda Ludva nebo Ludmila na Ladu nezautočí, nebo zda ji nebudou bránit v potravě, zda ji přijmou bez problému mezi sebe. Naštěstí mé obavy byly zcela zbytečné.  Lada se rozhlédla po teráriu koukla po Ludvíkovi a rozeběhla se k němu, zastavila pár milimetrů před Ludvíkovou tlamičkou a zírala na něj. Trošku se vzpřímila a v zírání na Ludvíka zvesela pokračovala dál. Vypadalo to jako by mu povědela: "Ahoj,  jsem tu a budu s tebou bydlet".
Po té se se všichni tři v klidu seznámili, jsem zkusila Ladě dát pár cvrčků. V prvních deseti minutách v novém teráriu zvládla Lada "sbaštit" šest pěkně velkých vypasených cvrčků. A jestě si pomlaskala.. ;-)  Vypadá to, že si zvykne na nové prostředí velmi rychle... ;-)
Jsem šťastná jako blecha,  že ji mám, je prostě nádherná. Můžete se podívat do fotogalerie na její první okamžiky v teráriu..
26.7.2007 každý den pouštím Ludvu s Ludmilou proběhnout po bytě, dnes jsem je nechala, aby si zaplavali ve vaně všichni tři společně a po koupání jsem je položila na gauč vedle sebe.
Půl hodiny na sebe jen tak koukali a pak se všichni tři rozeběhli prozkoumávat co je nového v bytě...Vypadá to, že spolu začali kamarádit... Mám z toho obrovskou radost..  Seznámení dopadlo na jedničku s hvězdičkou.
30.7.2007 jsem koupila najednou 7 holátek. Předchozí majitel Lady mi pověděl, že Lada, zatím "baštila" jen červiky, cvrčky a sarančátka, holátko zatím ještě nezkusila. Koupená holátka byla maličká, jeden az dva dny stará. Holátka jsem umístila na mističku do terária, nejdřív zjistil přítomnost holátek Ludva, hned sbaštil dvě největší holátka a po té k mému překvapení, zjistila (jako druhá) přítomnost holátek Lada, "sbodla" dvě holátka jako maliny a evidentně ji zachutnali. A jako poslední přišla na "hostinu" Ludmila. Do druhého dne zmizla všechna holátka... ;-)

 

Červen

S přítelem jsme se dohodli, že se odstěhuji k němu někdy v měsíci červnu. Původně jsem plánovala mé přestěhování až na konec června, avšak okolnosti se změnily a plán se změnil.
 Ve středu 13.6.2007 jsem se odjela  z Prahy i se zvířaty.  Ludva s Ludmilu dostaly na čtyři dny provizorní terarium, které bylo bohužel menší než jsem chtěla, takže jestěři si užívaly cely byt 2+1 po čtyři dny. ;-)  Potom se podařilo  do nového bytu přivést  i mé velké terárium. Ze stěhování byli oba ve stresu, čtyři dny mi odmítali jakoukoliv nabídnutou potravu.  Po čtyřech dnech si vzali sarančata, cvrčky a i zophobasy .  Takže stěhování je zvládnuto. ;-) Plánuji v novém bytě obrovské terárium s vodopádem.. Proto hledám možnost sehnat druhu samici, prosím, pokud někdo víte o zdravé samici staré tak  pět měsíců, dejte mi vědet...
Díky

 

Květen 2007

Bohužel zájemce ze soukromých důvodů musel odjet do zahraničí a tak jsme se dohodly, že skupinka stráví týden ve společném teráriu s Ludvou.. (fotografie z tohoto setkání naleznete později ve fotogalerii). Ludva nejdříve předstíral, že ho nový nájemníci jeho terária vůbec nezajímají, ale po několika hodinách ho předstírání nezájmu přestalo bavit. ;-)
Seznamování probíhalo tím způsobem, že se mu nedříve nelíbilo, když se mláďata nacházela byť jen o maličko výš než je on, pokud byli výše, hned měl potřebu je schodit (avšak naštěstí žádné mládě ani jednou nenapadl). Toto schazování ho bavilo pár dnů. Po pár dnech byl ochoten všechny mláďata akceptovat na svém hřbetu na nejvyšší větvi. ;-) (viz fotogalerie) Dne 8.5.2007 si nový majitel mláďat (dle dohody) pro agamy přijel. Kromě zaplacení dohodnuté částky jsem za mláďata jsem jestě dostala od kupce Ludvíkovu doživotní družku.
Když píši tyto řádky je 14.5.2007 a zatím neměli spolu žádný větší konflikt. Doufám, že to vydrží. Od 8.5.2007 Ludva už není v teráriu sám, jako dárek k květnovému měsíci (měsíc květen , lásky čas) dostal stejně starou samici, které jsem dala stejně praštěné jméno jako má Ludva, tedy Ludmila...

 

Duben 2007

V dubnu byl upřesněn požadovaný počet zvířat (tři samice a jeden samec). Ke konci dubna se podařilo skupinku zvířátek dát dohromady.. Celou skupinku čtyř agam jsem si přivezla do svého bytu 1.5.2007.

 

Březen 2007

Zatím Ludva svuj rekord jedno holátko a čtyři sarančata nepřekonal. Začal mi "baštit" jen obden, dříve baštil každý den. Teď se prostě tak napere, ze druhy den nemá chuť..

28.3.2007 má Ludva něco málo pres 50 cm !!!

Zjistila jsem,  že pokud budu pokračovat v psaní o Ludvikovi po jednotlivých měsících, budu se velmi opakovat.. Psala bych o tom co Ludva sbaštil atd.. Což by mohlo začít být poněkud nudné.  Rozhodla jsem se, že pravidelné měsíční příspěvky zruším a budu sem psát jen důležitější a zajímavější mezníky v Ludvově životě. Např.  za pár měsíců se chystám (i s Ludvou) odstěhovat z Prahy do svého nového domova...  Ludva i já si budeme zvykat na nové prostředí a nové lidi kolem nas...  Doufám, že vše bude OK ;-)

Na konci března mne kontaktoval přes "Diskusní fórum" někdo, kdo se snažil  sehant skupinku mladých nepříbuzných agam k chovu (ideálně agamy  přímo od chovatelů). Zažhavila jsem své kontakty a snažila se zvířátka sehnat.

 

Únor 2007

Ludva začal s plnou parádou, končně  se svléknul z kůže po celém tělíčku. Teď má nádhernou jasně zelonou barvu. A 2.2.2007 během jednoho dne sbaštil holátko a čtyři sarančata. A pak koukal co bych jestě nabídla k snědku.. ;-) Ludva se pěkně "rozežral" a pěkně "namlsal" Granulí pro jestěry si ani nevšimne. Zatím mu nejvíce chutnají holátka a sarančata.

 

Leden 2007

"Ježíšek" mi nadělil nový fotoaparát, tudíž budu moci sem dodávat kvalitnějí fotografie. První fota jsou přízena pouze mobilním telefonem. Ludva se stále postupně svléká z kůže.. (celý leden). V lednu se už Ludva chová po celém bytu jako doma. Nechávam ho "provětrat "se v bytě "témeř" bez omezení (zácony jsou zakázané území) ;-)
8.1.2007 znovu zkouším koupit pár zophobasů. (Pokouším se o zpestření stravy). Ludva necháva zophobasy naprosto bez povšimnutí. Nevzdávám se a 15.1.2007 kupuji první saranče. Zdálo se mi příliš velké, myslela jsem, že Ludva bude opět předstírat nezájem, ale opak byl pravdou. Po sarančeti se jen zaprášilo. Dne 22.1.2007 jsem zkusila Ludvovi koupit první holátka.  První holátko jsem Ludvovi dala do terária zhruba tři hodiny po sarančeti. Vrhnul se po holátku rychlostí blesku. Druhé holátko jsem mu dala do terária tři hodiny po prvním holátku. Druhé naprosto ignoroval. Holátko zůstalo v teráriu až do 25.1.2007. Ludva druhé holátko sbaštil beze zbytku až 25.1.2007 a to ješte na svém oblíbeném místě v bytu. Nejraději si hoví na ručníku který mám přehozený přes radiátor, je tam pěkně teplo a má přehled o všem co se kolem něj děje. Dne 29.1.2007 jsem koupila první odměrku moučných červů a krabičku s granulemi pro jestěry. K mističce čerstvého ovoce Ludvovi přibyla v terariu další mistička a to mistička s moučnými červy a granulemi. Nejdřív druhou mističku Ludva bral celkem bez povšimnutí, ale po dvou dnech, kdy si červy pochutnávali na jeho granulích si dal říci a začal mi baštit mučné červy.
Dne 31.1.2007 mohu konstatovat, Ludva baští holátka, sarančata a cvrčky. Granulí a ovoce si zatím nevšímá. Uvidíme co přinese budoucnost...

Zpět

Systematické zařazení

Soustava: Vitae (živé organismy)
Doména: Eukaryotae (jaderní)
Nadříše: Metakaryota
Říše: Animalia (živočichové)
Oddělení: Triblastica
Pododělení: Deuterostomia (druhoústí)
Kmen: Chordata (strunatci)
Podkmen: Vertebrata (obratlovci)
Infrakmen: Gnathostomata (čelistnatí)
Nadtřída: Tetrapoda (čtyřnožci)
Podtřída: Amniota (blanatí)
Infratřída: Diapsida
Kohorta: Lepidosauromorpha
Nadřád: Lepidosauria
Řád: Squamata (šupinatí)
Podřád: Sauria (ještěři)
Infrařád: Lacertilia
Nadčeleď: Iguania
Čeleď: Agamidae (agamovití)
Podčeleď: Agaminae (agamy)
Rod: Physignathus (agama)
Druh: Physignathus cocincinus

Rentgen Ludmily

http://www.teraporadna.cz/

15. 4. Anastázie

Zítra: Irena

Nové terárium!!!!

Terárium pro Agamy s korkovým pozadím

Od 1.11.2007 fungují nové domény:

www.agamakocicinska.cz

www.physignathuscocincinus.cz

 

 

Vaše terárium pro Agamy Kočičínské je:
a) objednáno u firmy na míru
  
 6100
b) sestaveno svépomocí
  
 3729
c) koupeno hotové
  
 3375

Diskusní fórum

příspěvků: 1685

Návštěvnost stránek

481580