zdroj: http://www.gekko.ic.cz/home.html
Stavba inkubátoru
úvod
Dlouho jsem používal malý, celoskleněný inkubátor vyhřívaný wolframovou žárovkou. Letos jsem se rozhodl pořídit si nový, tak bych se rád podělil s postupem výroby i s vámi.
postup
Jako základ pro výrobu sloužil plastový průhledný box s odklápěcím víkem rozměrů x x x. Box je nízký a proto ideální pro inkubátor. Tři stěny a dno jsem zevnitř vylepil polystyrenem o tloušťce 20mm. Přední stěnu jsem nechal volnou aby bylo možno nahlédnout dovnitř bez otevření víka. Dále jsem do víka vyvrtal otvor průměru 10mm. Tímto otvorem jsem prostrčil topný kabel, který jsem následně smotal to smyčky a bodově jej přitáhl smyčkami z drátu. V těchto místech jsem topný kabel omotal proužkem izolační pásky, aby drát nepoškodil izolaci topného kabelu. Topný kabel je připojen na termostat RT-2, raději ale spíše použiji do budoucna přesnější digitální zařízení. Do přední stěny a do víka jsem navrtal 6 otvorů průměru 5mm které zajišťují výměnu vzduchu ale neovlivní teplotu v inkubátoru a případné ztráty tepla. Vnitřní prostor inkubátoru je vybaven menšími i většími krabičkami na vejce. Krabičky jsou plastové průhledné s víčkem. Ve víčku jsou ventilační otvory. Jako inkubační substrát používám již rok SERAMIS, je
Závěr
Výhodou tohoto inkubátoru je fakt, že voda díky topnému kabelu nekondenzuje na víku a nekape zpět. A také je dobré že box je nízký a tak nejsou tak veliké tepelné ztráty ohřevem velkého množství vzduchu. Inkubátor jsem zatím vyzkoušel „naprázdno“ několik dní a nebyl problém udržet i vyšší teploty, takže kabel prostor skvěle vyhřeje. Uvidíme jak se inkubátor osvědčí v praxi.
ceny
Plastový box – 99Kč
Topný kabel – 190Kč
Termostat RT-2 – 250Kč
Polystyrénová deska – 30Kč
Celkem - 569Kč
Fotografie
6262 |
3826 |
3467 |