Obecně je lepší chovat v jednom teráriu pouze jeden druh zvířat a snažit se zabránit soutěžení o potravu, vyhřívací mísa, úkryty, místa na snášení vajec, úkryty pro samičky. Pokud lze kombinovat různé druhy zvířat, je to uvedeno v instrukcích k chovu daného druhu zvířete.
Název terárium pochází od jejich obsahu - "terra" neboli země - ale existují různé druhy. Zvláštní terária, zajišťující zvířatům přirozené prostředí, můžeme vidět například v zooligických zahradách u plazů se také nazívají vivária.
Karanténní terária používáme pro zvířata nemocná nebo nakažená parazity, nebo pro u kterých je možnost jejichnakažení. To zahrnuje nové přírůstky, u nichž je zdravotní stav neznámý. Protože řada obchodů karanténní terária nemá, teraristé by měli držet nové přírůstky na pozorování v karanténě po čtyři až šest týdnů. Všímejte si vzhledu a chování zvířete a vždy pečlivě kontrolujte výkaly. Běžně se stává, že zvíře na první pohled zdravé, vážně nakazí ostatní. Pokud by chovatel zkontroloval jeho trus, zjistil by přítomnost infekce, vůči níž si zvíře vytvořilo odolnost. Dodržujte přísná hygienická pravidla, abyste zabránili přenosu infekce z jednoho terária do druhého.
Karanténní terária by měla mít jen nejjednodužší vybavení, aby se dala snadno čistit: jednoduchou zadní stěnu, základní místo úkrytu a lehce odstranitelné dno.
Vodní terárium
Vodní terária, někdy nazývaná akvaterária, jsou nádrže, kde je jak voda tak suchů povrh. Existuje řada jejich typů variant, avšak nejdůležitějšími typy jsou paludárium a ripárium (latinské názvy pro terária s bažinnými a příběžním prostředím). Bažinné terárium obsahuje mělkou vodní nádrž a mnoho rostli. Pokud udržujete zadní a boční stěny vlhké pomocí roztřikovače, bude se zde dařit řadě mechů a kapradin. Často se také používají rostliny z čeledi Bromeliacae nebo orchideje. Na svrchní stěnu terária je třeba umístit trubková nebo bodová halogenová svítidla, takže je zapotřebídůkladné odvětrání.
Stálou hladinu vody můžeme udržovat pomocí zásobníku, který zároveň funguje jako biologický filtr, takže není třeba filtru mechanického. Pokud užijete vodu s nízkým obsahem soli, např. obrácenou osmotickou vodu, apok nebudou na skle vznikat křídové usazeniny.
Pokdladová zemina nesmí zahnívat a měla by obsahovat kořeny kapradin, rašelinu nebo orchidejový kompost. Vysokou vlhkost je možné udržovat proavidelným postřikováním, vytvořením malého vodopádu nebo mlžícím zařízením. K větrání se často používá malého větráku (stačí větráček "vykuchaný" z počítače).
Ideálními obyvateli bažinného terária jsou například pralesničky rodu Dendrobates. Nezapomeňte, že pro řadu obojživelníků mohou být teplotyy příliš vysoké.
Ripárium neboli příbřežní terárium napodobuje přírodní prostředí při vodním břehu. Vodní plocha je větší než u bažinného terária, aby ryby mohly plavat ve vodě. Břehy by měli být postavené tak, aby se po nich obojživelníci a suchozemská zvířata mohla vyškrábat z vody.
Velké vodní plochy vybavte stejně jako akvária. Rostliny jsou obvykle větší a silnější než v bažinném teráriu.
Můžete sem zabudovat i automatický rozstřikovač k vytvoření deště. Voda se pumpuje do perforovaných trubek, odkud padá zpět na povrch. Přebytečnou vodu je možné odvést vybudováním kanalizačního systému.
Do příbřežního terária se hodí řada vodomilných obojžívelnímu a plazů.
Vlhké tropické terárium
V tomto typu terária je vodní plocha poměrně malá. Podlahu pokryjte lesní prstí, rašelinou nebo orchidejovým kompostem a zasaďte množství rostlin, kmenů stromů a větví. Zajistěte rostlinám dostatečné osvětlení. například trubkovými halogenovými svítidly.
Zvířata získávají asi tři čtvrtiny tělesného tepla z proudění vzduchu a přímého kontaktu s okolím, a pouze jednu čtvrtinu z přímého záření. Abyste toto napodobili, instalujte několi bodových svítidel (zvířata tak vždycky najdou nějaké slunné míst) a jemné podlahové nebo vodní vytápění. Dejte si pozor na přehřátí. Světlo by mělo svítit po 12 hodin (pokud mají Agamy zimní období tak méně), a vlhkost by se měla pohybovat od 80% do 99%
Pouštní terárium
Tento typ terária můsí obsahovat silnou vrstvu písku nebo písčité zeminy. Pomocí kamenů a dřevěných kmínků vybudujte nejrůznější skrýše a místa ke šplhání. Skrýše zajišťují úkryt před "nepřáteli" , místo, kde lze schovat před teplem i možnost snášet vajíčka. Teplota vzduchu přes den je minimálně 30 °C, vystupuje však až na 40 - 45 °C. Tam, kde dopadá světlo topných zářičů (reflektory a bodová světla z lisovaného skla), dosahuje teplota až 45 - 55 °C.
Další vytápění není nutné, protože pouštní živočichové se dokážou přispůsobovat teplotním extrémům. Instalujte nejméně jedno svítidlo pro každé zvíře. Protože tento typ terária vyžaduje důkladné větrání, bývá obtížné udržet zde stálou teplotu. V poušti bývá často v noci velmi chladno s teplotami okolo bodu mrazu, avšak není třeba terárium ochlazovat, neboť v doupatech pouštních živočichů (která mohou být až několik metrů hluboko) se udržuje
teplota 15 - 25 °C Tuto teplotu zajišťěte podlahovým vytápěním.V noci vypněte všechny ostatní tepelné zdroje, aby teplo stoupalo z povrchu, což vyhovuje nočnímzvířatům nebo těm, která se probouzejí za soumraku.
Pro zdraví, aktivitu a schopnost rozmnožování řady plazů je třeba dostatek světla. Pokud možno doplňte světelné zdroje ještě ultrafialovými zářivkami. Těchto podmínek lze dosáhnout také v otevřených teráriích a nádobáchse střechou z akrylátových desek. Chladu nebo přehřátí zamezte pomocí termostatů, topných ventilátorů a větráků
Rosu nahrazujte každů ráno a večer postřikováním. Zvířata někdy tuto vodupijí a pomáhá jim při schazování kůže. Do postřikové vody je možno rozpustitje možnost rozpustit vitamíny a minerály. Pouštní teráriumby němělo zůstat dlouho vlhké a voda by se měla úplně vypařit během několika hodin. Vždy, zde však musí být mělká nádoba s čistou vodou.
Stepní terárium
Rovinaté stepní pláně jsou přechodem od pouště k travnaté savaně. Stepní terárium by mělo být vybyveno podobně jako pouštní, je zde všakvíce dřeva a kamenů, někdy i větší rostliny. Denní teplota je o něco nižší, okolo 35 - 45 °C. Noční teplota je asi 15 - 20 °C. Podobnělze zařídit i savanové terárium, v savaně jsou však suchá a deštivá období.
Ve stepních teráriích často chováme zvířata ze středomořské oblasti, kde jsou horká suchá léta a vlhké studené zimy, během nichž řada živočichů hibernuje (zimuje).
Zdroj:
Encyklopedie Teraristika - Eugéne Bruins, Nakladatelství REBO (2. vydání 2005)
6232 |
3806 |
3448 |